Dandanašnje poslovanje poteka v veliki meri preko informacijsko-komunikacijske tehnologije. Obenem pa jo potrebujemo tudi v zasebnem življenju, saj uporabljamo pametne telefone, tablice, prenosnike in druge naprave. Omenjene in druge naprave so lahko zelo velike oziroma zavzamejo veliko prostora. To še posebej velja za namizne računalniške naprave, saj je potrebno všteti še nekaj periferije. To je tudi razlog, da so all-in-one računalniki vedno bolj popularni. Ker vsebujejo monitor, osnovno ploščo, trdi disk in druge ključne komponente v enem ohišju, so primerni za številne delovna okolja. Obenem pa poenostavijo uporabo računalnika, saj pred uporabo ni potrebno iskati združljivega monitorja, operacijskega sistema, pomnilnika in podobno.
Kako all-in-one računalniki delujejo?
Kljub različnim dimenzijam, oblikam, namembnosti in drugimi značilnostmi vse računalniške naprave delujejo po enakem principu. Potrebujejo napajalnik, osnovno ploščo, pomnilnik, procesor, spominski medij in grafično kartico. Vse omenjene in druge komponente potrebujejo ohišje, ki lahko zavzame veliko prostora. Obenem pa je potrebno kupiti še računalniški monitor, zvočnike in drugo periferijo, če želimo napravo uporabljati v polnem zamahu.
Večino komponent v enem ohišju vsebuje all-in-one računalnik, saj že ime pove, da je vse v enem kosu. Napravo samo postavimo na mizo ali v drugo delovno okolju in že lahko pričnemo z uporabo.
Kaj so prednosti novejših all-in-one računalnikov?
Novejše računalniške naprave uporabljajo zelo učinkovite procesorje, grafične kartice in drugo strojno opremo. To pomeni, da porabijo zelo malo električne energije in imajo dovolj zmogljivosti za številna opravila. Novejši Intel in AMD procesorji lahko brez težav opravljajo manj in bolj zahtevne naloge. Je pa seveda veliko odvisno od posameznega all-in-one računalnika, ki ga kupimo. Bolj močnejše konfiguracije imajo malenkost večja ohišja. Tako je omogočeno boljše hlajenje, saj se procesor, pomnilnik in druge komponente bolj grejejo in potrebujejo večji pretok zraka, da ohranjajo optimalno delovno temperaturo.
Prednosti računalnikov, ki imajo konfiguracijo vse v enem, je da zasedejo malo prostora. Obenem pa omogočajo uporabniku, da ima v eni napravi vse komponente, ki jih potrebuje za delo. Tako je lažje opremiti pisarno ali drugo okolje, kjer želimo imeti zanesljive, preproste za uporabo in zmogljive računalnike.
Hitro delovanje spominskih medijev
Vsi novejši prenosniki imajo vgrajen hitri spominski medij, ki ne uporablja mehaničnih delov. Enako velja za namizne in all-in-one računalnike, saj so klasični trdi diski v mnogih pogledih zastareli. Še vedno imajo svojo uporabnost, saj nudijo veliko prostora za ugodno ceno. Delujejo tudi zelo zanesljivo, vendar so počasni, ker uporabljajo magnetne plošče za shranjevanje in branje podatkov.
Dandanes ima večino računalnikov vgrajene hitro spominske diske. Lahko so tudi zunanji SSD diski, ki jih priključimo na računalnik preko USB vhoda. Nekateri imajo USB-C vhod, če uporabljajo novejše tehnologije shranjevanja, ki presegajo hitrosti več gigabajtov na sekundo. To pa seveda ni pravilo, saj imajo USB-C tudi nekateri počasnejši diski, zaradi razlogov združljivosti.
Zunanji SSD disk za shranjevanje podatkov
Razvoj tehnologije shranjevanja v oblaku je prinesel mnoge nove prednosti osebnim in poslovnim uporabnikom.
- Omogoča nam, da imamo preko spleta vedno na voljo podatke, ki jih potrebujemo za zabavo ali delo.
- Omenjena tehnologija je izredno uporabna. Ima pa slabost, da lahko strežniki, kjer se hranijo podatki, prenehajo delovati.
- Napadi hekerjev, izgubljena gesla in podobno pa tudi predstavljajo določeno nevarnost. Zato se priporoča, da imamo vedno izdelano varnostno kopijo ključnih podatkov na zunanjem SSD disku, ki je lahko večje ali manjše kapacitete.
- Ker si napravo fizično lastimo, lahko ob nedelovanju računlanika ali drugega medija povrnemo podatke v originalno stanje.
- Zaradi svoje hitrosti in zanesljivosti, pa so odličen spominski medij za shranjevanje varnostnih kopij.
Zunanji SSD disk za obnovitev računalnika
Neglede na vrsto računalnika, ki ga uporabljamo, vedno obstaja nevarnost, da pride do okvare. Novejši all-in-one računalniki so zelo zanesljivi, vendar so izpostavljeni enakim težavam, kot druge računalniške naprave. Zato je priporočeno, če imamo na voljo pomožni medij za shranjevanje podatkov.
Izredno zanesljiva naprava za izdelovanje pomožnih kopij podatkov predstavlja zunanji SSD disk, saj varno lahko hrani slike, muziko, filme, slike operacijskih sistemov in podobno.
Ali imajo all-in-one računalniki lahko vgrajene klasične mehanične diske?
Klasični mehanični trdi diski so še vedno zelo razširjeni. Večina novejših računalnikov jih ob nakupu pogosto ne vsebuje v začetni konfiguraciji. Mogoče pa jih je dodati kasneje, kot nadgradnjo že obstoječemu sistemu.
Pred nakupom računalniku je priporočljivo se pozanimati, če je poleg klasičnega hitrega SSD diska vgrajen tudi klasični mehanski. V dosti primerih ga je mogoče dodati kasneje, če to dovoljuje ohišje samega računalnika. Vedno pa je mogoče, da težavo reši zunanji SSD disk, ki ga priklopimo v USB-A ali USB-C vhod. Za shranjevanje večjih količin podatkov pa je vedno najboljša izbira NAS sistem, saj nam omogoča shranjevanje več deset, sto ali tisoč terabajtov.